SPF v kosmetice - proč je důležité používat produkty s SPF faktorem?

 

SPF ochranný faktor neboli “ochranný faktor na opalování” známe klasicky z výrobků na opalování, které používáme převážné v létě. Proč je ale důležité zahrnout produkty s SPF faktorem do “denní rutiny” a používat je celoročně?

Začněme s vysvětlením, co vlastně SPF znamená a co znamenají označení 10, 20, 30 až 50 uvedené za SPF:

SPF ochranný faktor “redukuje” propustnost UVB záření do pokožky, chrání nás před škodlivým UVB zářením - to je záření, které dokáže spálit naší pokožku, podráždit ji. Toto záření je pohlcováno ozonovou vrstvou, které ale, bohužel, na naší planetě velmi slábne a musíme proto svou pokožku více chránit. UV záření proniká do vrchní vrstvy kůže, kterou ztenčuje, dehydratuje a způsobuje její stárnutí.

Produkty s faktorem:
SPF 15 – propustí do vaší kůže 1/15 UVB záření, což znamená, že blokuje asi 93% paprsků.
SPF 30 – propustí do vaší kůže 1/30 UVB záření, což znamená, že blokuje asi 97% paprsků.
SPF 50 – propustí do vaší kůže 1/50 UVB záření, což znamená, že blokuje asi 98% paprsků.

Zajímavost: Proč nenajdeme na trhu produkty s ochranný faktorem vyšší než SPF50? Je to z důvodu, že rozdíl mezi SPF 50 a 100 tvoří nějakých 0,003%, co že naprosto zanedbatelný rozdíl a Evropskou komisí tak bylo rozhodnuto používání maximální možné ochrany SPF 50.

Dalším faktorem, který nás zajímá je faktor UVA - ten se u produktů značí hvězdičkami. Nejvyšší možná ochrana je značená 5 hvězdičkami. UVA záření nás neopálí, ani nespálí, proniká však přes sklo a další materiály, působí celoročně a proniká do hlubších vrstev pokožky, poškozuje kolagenová vlákna a působí stárnutí pleti, pigmentové skvrny a rakovinu kůže.

 
1. průnik UVA a UVB do pokožky       2. Aloe Vera opalovací gel, SPF50 + IR       3. Bielenda opalovací produkty

Fototyp pokožky:  Kožní fototyp je určován množstvím a rozvrstvením melaninu v kůži (intenzitou pigmentace). V závislosti na pigmentaci kůže, barvě očí a vlasů se hodnotí reakce kůže na sluneční záření. Obecně platí, že čím více pigmentu člověk má (tmavé vlasy..) tím vyšší je fototyp. Rozlišujeme několik fototypů:

1. Fototyp: Bledá pleť, světlé oči, zrz vlasy, mohou být i pihy - doporučená doba pobytu na slunci bez ochrany: 5-10 minut
2. Fototyp: světlá pleť, blond vlasy, světlé oči - doporučená doba pobytu na slunci bez ochrany: 10-20 minut
3. Fototyp: světle hnědá pleť, tm. blond až hnědé vlasy, tmavé oči - doporučená doba pobytu na slunci bez ochrany: 20-30 minut
4. Fototyp: hnědá pleť, hnědé až černé vlasy, tmavé oči - doporučená doba pobytu na slunci bez ochrany: 45 minut
5. a 6. Fototyp: snědá pleť - černoši

Jak tedy poznáte, jaký SPF faktor na pokožku použít:
Jsem fototyp 2 - na slunci bez spálení 10-20 min (vezměme průměr 15 min). Doba, kterou chci na slunci strávit je 150 minut.
150/15 = 10 => musím použít produkt s minimálním SPF faktorem 10.
300 minut - 300/15 = 20 => musím použít produkt s minimálním SPF faktorem 20.

Každopádně viz. tabulka propustnosti výše, s ohledem na propustnost záření při delším pobytu na slunci doporučujeme ochranu s produkty s vyšším SPF faktorem.
DŮLEŽITÉ: to, že používáte produkty s vysokým SPF faktorem, např. 30 až 50, neznamená, že nebudete opálení! Jde o ochranu pokožky, ne o bránění “opalování”. Nemusíte se tak bát sáhnout po produktu s vysokým SPF faktorem.

Na obličeji a dekoltu je pleť slabší a citlivější, takže doporučuje pleť obličeje chránit produkty s SPF faktorem 30 a vyššími. Vždy je důležité obnovovat vrstvu produktu na pleti, ať už po pobytu ve vodě (především ve slané) ale i po “otěru” oblečením.

Výše jsme se dozvěděli, co tedy znamená SPF a UVB a UVA - takže tedy již víme, proč je důležité pleť chránit nejen v létě, ale v průběhu celého roku. Nejvhodnější řešením je, najít si vyhovující krém s SPF faktorem a ten používat každý den po celý rok (aplikujte ráno před nanesením make-upu, ale i v případě, že se líčit nebudete). Dále je vhodné používat také produkty z dekorativní kosmetiky, které obsahují SPF faktor: make-up, BB krémy, pudry, balzámy atd. Tyto kosmetické produkty bývají většinou také “hydratační” a mají vyživující vlastnosti.


TIPY na dekorativní kosmetiku s SPF faktorem:

 
1. Flormar BB krém s SPF25               2. Terracotta pudry a tvářenky s SPF           3. Balzámy na rty Diamanty s SPF15

Nejprodávanější značky

Instagram Riano.cz
Načítám, prosím vydržte...