Proč používat krémy s SPF faktorem i v zimě?

Zajímá Vás, proč byste měli i v zimě používat produkty, které obsahují ochranný faktor SPF a UVA? Před čím přesně nás SPF chrání? Přečtěte si o tom více v našem článku.

 

SPF faktor neboli Sun Protection Factor - jedná se o označení ochranných krému a jejich schopnosti blokovat UVB záření, které způsobuje zčervenání a spálení pokožky.

Produkty s faktorem:

SPF 15 – propustí do vaší kůže 1/15 UVB záření, což znamená, že blokuje asi 93 % paprsků.

SPF 30 – propustí do vaší kůže 1/30 UVB záření, což znamená, že blokuje asi 97 % paprsků.

SPF 50 – propustí do vaší kůže 1/50 UVB záření, což znamená, že blokuje asi 98 % paprsků.

Ovšem proti UVA záření nás SPF neochrání. UVA záření ničí pokožku, způsobuje stárnutí kůže a stojí také například za vznikem pigmentových skvrn. Je tedy důležité vybírat si a používat krémy, které mají ochranu jak SPF tak i UVA. Tu najdete na produktu označenou v kroužku, případně se značí hvězdičkami.

UVA záření proniká do hlubší vrstvy pokožky (do míst, kde se tvoří kolagen a elastin) než UVB záření (to způsobuje povrchové spálení/zčervenání kůže a může zvýšit riziko rakoviny kůže)


1. Flormar BB krém matující  2. Flormar make-up Serum Fusion  3. Flormar make-up Serum Reborn


V zimě v běžný, zatažený den je pro nás dostačující denní krém s SPF faktorem 10 či 15, pokud ovšem vyrazíme na hory za krásného počasí, je vhodné zvolit produkty - nejen denní krémy, ale rovnou opalovací krémy s SPF faktorem alespoň 30 pro celodenní ochranu. Tyto krémy pak nanášíme na pleť ve štědré vrstvě případně aplikujeme 2 tenčí vrstvy po sobě. Pří výběru dávejte tedy pozor, aby Váš krém měl ochranu jak proti UVB tak proti UVA záření.

 

Chemické x minerální SPF filtry

V přípravcích na opalování nebo i v denních krémech můžete najít SPF ochranu proti UVB záření ve dvou variantách - a to konkrétně s chemickými nebo minerálními filtry.

Chemické filtry (nezatracujte je, ač je zde slovo chemické :)) se vstřebávají do pokožky a následné UVB záření a sluneční paprsky polhcují a mění je na teplo pomocí chemické reakce. Tyto krémy s chemickým filtrem doporučujeme nanést alespoň 15 minut před pobytem na slunci, aby se stihly dostatečně vstřebat a mohly začít fungovat. Krémy s chemickými filtry se (až na výjimky) snadno aplikují, dobře vstřebávají a nezanechávají bílý film a fleky na pokožce.

Minerální filtry oproti chemickým fungují jinak. Zůstávají na povrchu pokožky, nevstřebávají se do ní a na jejím povrchu pak vytváří ochrannou vrstvu. Díky tomu se pak UVB záření odráží od pokožky pryč. Jsou vhodné především pro citlivou pleť, neměly by tolik dráždit pokožku a jejich účinek je okamžitý, jelikož nemusíme čekat až se vstřebají do pleti.

Můžeme se také setkat s produkty, které obsahují oba druhy těchto filtrů v kombinaci pro lepší ochranu pokožky. Jinak minerální filtry obsahují především produkty z “přírodní kosmetiky”.

TIP: nezapomínejte ani na péči o své rty, ty také potřebují ochranu, ať už přes sluníčkem, tak před mrazem :) Vhodné jsou proto balzámy s SPF ochranou :)


1. Flormar pomáda na rty Meloun  2. Flormar balzám na rty s SPF25 Care4Lips Diamant

 

Balzámy na rty CarmexBalzámy na rty Carmex

Nejprodávanější značky

Načítám, prosím vydržte...